Menüü

Kokkuvõte

Meie hulgast on lahkunud õigusteadlane, sotsiaalteaduste valdkonna emeriitdotsent, kauaaegne kõrgelt hinnatud õppejõud, hea huumorimeelega ja südamlik inimene Endel Ploom.

Endel Ploom lõpetas 1954. aastal Võru 1. Keskkooli, astus 1959. aastal Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonda ning asus pärast lõpetamist tööle Rapla rajooni prokuratuuri. Alustanud 1960. aastal karjääri prokuröri abina, jõudis Endel Ploom töötada ka prokurörina. Juba 1962. aastal astus aga Endel Ploom Leningradi Riikliku Ülikooli aspirantuuri ja lõpetas selle edukalt väitekirja kaitsmisega. Õigusteaduste kandidaadi kraad anti talle 1965. aastal.

Pärast teaduskraadi omandamist jäi Endel Ploom tööle Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonda tsiviilõiguse ja -protsessi kateedri vanemõpetajana (1965–1967), valiti 1967. aastal tsiviilõiguse dotsendiks, täitis aastatel 1985–1990 tsiviilõiguse ja -protsessi kateedri juhataja ning 1974–1985 õigusteaduskonna prodekaani ülesandeid. Alates 1992. kuni 2001. aastani töötas E. Ploom TÜ õigusteaduskonna eraõiguse instituudi dotsendina. Endel Ploom jätkas teadlase ja õppejõu karjääri professorina Akadeemias Nord ning dotsendina TTÜ Tallinna Kolledžis. Tartu Ülikool nimetas Endel Ploomi 2007. aastal emeriitdotsendiks ning tunnustas teda 2000. aastal pikaajalise kaaluka panuse eest ülikooli arengusse Tartu Ülikooli medaliga.

Teadlase, õppejõu ja lektorina olid Endel Ploomi teaduslikud huvid seotud tsiviil- ja majandusõigusega. Endel Ploom osales Eesti NSV tsiviilkoodeksi kommentaaride koostamisel ning oli ka üks nõukogude tsiviilõiguse üldosa õpiku kaasautoritest. Oma publikatsioonides tegeles E. Ploom peamiselt majandus- ja lepinguõiguse probleemidega ning majandusõiguse õpetamise metoodikaga. Omandatud kogemusi ja teadmisi rakendas Endel Ploom ka üürnike õiguste eest seismisel omandireformi seaduse väljatöötamise ja vastuvõtmise ajal.

Tundsin Endel Ploomi õppejõu ja kolleegina. Minu mälestustesse on ta jäänud range õppejõuna, kes jäi aga igas olukorras heatahtlikuks. Tal oli eriline oskus oma ainet selgelt ja arusaadavalt edasi anda, mida ei kohta just üleliia sagedasti ja mis ilmselgelt pani aluse ka tema populaarsusele tudengite hulgas. Kuid mitte ainult selge sõna ja konkreetne jutt ei jäänud loengutest ja seminaridest meelde. Paul Varul meenutab, et Endlit eristas teistest õppejõududest tema naljasoon – ka teised endised tudengid meenutavad tänaseni tema seminarides räägitud naljakaid lugusid juhtumistest aspirantuuriajal Peterburis ja tööst raudteeprokuratuuris. Kolleegina seostub Endliga ka tema rõõmsameelsus ja lõputu optimism. Ei meenu, et ta oleks ühelegi kolleegile kunagi halvasti öelnud. Paul Varul meenutab, kuidas ta sai tunda Endel Ploomi toetust karjääri algusaastatel ning seda, kuidas nad said sõpradeks 1970. aastate lõpul mitu päeva rongiga Jekaterinburgi (tollane Sverdlovsk) konverentsile sõites. Pikal reisil avanes Endli tegelik loomus, tema hoolivus ja kaasatundlikkus. Paul Varul: „Õppisin Endlilt palju, kuid üks tema soovitus on eriliselt meeles. Tihti oli kiire, õppetöö kõrvalt hakkas 90-ndatel palju aega võtma ka intensiivne õigusloome. Sellega seoses andis Endel minu jaoks olulise nõuande: olgu sul nii kiire kui tahes, aga kolleegide jaoks, kes tahavad oma muredest rääkida, tuleb alati aega leida. Olen püüdnud seda soovitust oma elus võimalikult täpselt järgida.“ Endel Ploom oli oma kolleegidele heaks eeskujuks, kuidas olla samal ajal mõistev ja abivalmis, range ja nõudlik ning kuidas jagada oma elukogemust, samuti heaks näiteks, kui tähtis on mitte unustada talupojatarkust.

Kuid mitte ainult õigusteadus ja teadmiste jagamine polnud Endel Ploomi elus tähtsal kohal. Kodust kaasa saadud muusikaarmastus ja koorilaul saatsid teda kogu elu, aitasid saada üle raskustest ning säilitada elurõõmu ka kõrges eas. Mäletan, et veel mõned aastad tagasi tutvustas ta mulle oma koori esinemisgraafikut, mis oli tõesti muljetavaldavalt tihe. Tema vitaalsus ning valmisolek aktiivselt suhelda endiste kolleegide, tudengite ja sõpradega olid imetlusväärsed.

Väga tähtsal kohal Endel Ploomi elus oli ka perekond. Kõige kõrvalt, mida ta teha jõudis, jäi tal ikka aega oma kahele pojale ja neljale lapselapsele.

Jääme Endel Ploomi alati hea sõna ja tänuga meenutama.


Sulge

Sisenege veebiväljaandesse